Według raportu Instytutu Energetyki Odnawialnej "Rynek fotowoltaiki Polska 2021", dofinansowanie do fotowoltaiki wynosi ok. 10 mln zł. Pozytywne otoczenie prawne (m.in. aukcje OZE) oraz dotacje dla fotowoltaiki 2021 wpłynęły na rozwój branży. Do tej pory na wsparcie zielonej transformacji w Polsce wydano miliardy złotych z budżetu i funduszy unijnych. Wciąż przyznawane są kolejne. Jakie dotacje są dostępne na fotowoltaikę 2021? Kto może z nich skorzystać? Sprawdź aktualną listę dofinansowań na fotowoltaikę!

Fotowoltaika - dotacje uratowały rynek przed zapaścią

Koronawirus był obecny zarówno w latach ubiegłych, jak i bieżących. Wiele branż zostało dotkniętych restrykcjami. Sektor fotowoltaiczny, który w dużej mierze opiera się na komponentach z Azji, miał wiele do stracenia.

Sektorowi PV udało się przetrwać kryzys. Nawet w najgorszym scenariuszu liczba i tempo wzrostu elektrowni słonecznych wzrosły, choć nieco zwolniły. Sytuacja ustabilizowała się pod koniec kwietnia 2020 roku, a od tego czasu sektor energetyki słonecznej w Polsce stale się rozwija.

Zainstalowana moc fotowoltaiczna w Polsce na koniec czerwca 2021 roku wynosiła ponad 5,357 GW. Jest to wzrost o 117% w stosunku do czerwca ubiegłego roku.
Branża zgodnie przyznaje, że takie wyniki nie byłyby możliwe bez dotacji na fotowoltaikę, które wpompowały w rynek duże pieniądze.

Najpopularniejsze dotacje na fotowoltaikę w 2021 roku

Wariantów dotacji na fotowoltaikę jest wiele. Różnią się one pod względem odbiorców, sposobów przyznawania oraz systemu składania wniosków. Kilka z nich ma jednak znaczenie ogólnokrajowe. Do tych programów i narzędzi należą:

 • "Mój prąd" - to dotacja, która skierowana jest do inwestorów indywidualnych. Do tej pory z dotacji skorzystało ponad 200 tys. beneficjentów. W 2021 roku budżet wyniesie ponad 500 mln zł. Wiadomo też, że ruszy kolejna edycja programu.
 • Agroenergia - Z tego wsparcia mogą skorzystać rolnicy, którzy planują zielone inwestycje. W tym roku alokacje wyniosły 200 mln zł. Na dofinansowanie przeznaczono ponad 150 mln zł.
 • Energia Plus - To rozwiązanie przeznaczone jest dla większych firm, które chcą zainwestować w instalacje solarne. Na ten cel przeznaczono łącznie 1,3 mln zł.
 • Regionalne Programy Operacyjne - Według danych IEO na I kwartał 2020 r. z RPO 2014-2020 sfinansowano projekty solarne (PV + kolektory) o wartości 5,8 mld zł. Z nowej perspektywy budżetowej na lata 2021-2021 wynika, że środki w ramach Funduszu Spójności czy Funduszu na rzecz Sprawiedliwej Transformacji (na czym może skorzystać branża solarna) mają wynieść ok. 76 mld euro (czyli 342 bln zł).
 • "Czyste powietrze" - Osoby fizyczne, które przeprowadziły termomodernizację budynków, mogą czerpać z tego korzyści.
 • Ulga termomodernizacyjna - umożliwia odliczenie kosztów inwestycji ekologicznych od podstawy opodatkowania
 • Ulga inwestycyjna na fotowoltaikę dla rolników - Możliwość obniżenia podatku przez podatników.
 • Gwarancja Biznesmax - zabezpieczenie kredytów dla firm realizujących inwestycje proekologiczne

Do niedawna inwestorzy zainteresowani fotowoltaiką otrzymywali wsparcie w ramach takich rozwiązań jak:

 • "Słoneczne Dachy", czyli wsparcie dla fotowoltaiki w spółdzielniach i wspólnotach mieszkaniowych.
 • "Bocian" - został stworzony, aby pomóc przedsiębiorstwom w inwestowaniu w OZE.
 • PROW - Wspieranie inwestycji fotowoltaicznych wśród rolników.

Jednak dotacje na montaż paneli fotowoltaicznych z trzech poprzednich programów przestaną być dostępne w 2021 roku. Zakończył się program "Słoneczne dachy" (ze względu na niskie zainteresowanie) oraz "Bocian", który zgodnie z przepisami zamknął nabory wniosków. PROW (Program Rozwoju Obszarów Wiejskich), nie przewiduje środków na ten cel w 2021 roku.

montaż paleli fotowoltanicznych

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021 - Jak to wpływa na opłacalność?

Według Instytutu Energetyki Odnawialnej fotowoltaika jest najszybciej rozwijającą się dziedziną OZE. Nie bez powodu.

Instalacje fotowoltaiczne to uniwersalne rozwiązanie, które można zastosować niemal wszędzie - na dachach, gruncie, a nawet na wodzie czy ścianach. Zestaw jest cichy, łatwy w utrzymaniu i może służyć przez dziesiątki lat. Ceny fotowoltaiki spadły o 50% w ciągu ostatnich 12 lat ze względu na ciągłe doskonalenie technologii. Jednak jej wydajność rośnie.

System fotowoltaiczny bez dotacji zwraca się w ciągu kilku lat, w zależności od tego, jakiego typu jest to zestaw i jaki jest jego inwestor. Czas zwrotu w przypadku dotacji jest zazwyczaj krótszy.

Załóżmy, że mamy odbiorcę o mocy 3 kWp, a cena wynosi 13 500 zł. Można go sfinansować z własnych środków i zwróci się w ciągu 7 lat przy 2% wzroście cen energii elektrycznej i 30% zużyciu własnym. Ramy czasowe byłyby krótsze niż 6 lat, gdyby inwestor skorzystał z ulgi termomodernizacyjnej. Okres zwrotu wyniósłby 3,5 roku, gdyby inwestor otrzymał dotację w wysokości 5.000 zł z programu Czyste Powietrze.

Dla rolnika, który skorzystałby z ulgi inwestycyjnej, taka sama instalacja spłaciłaby się w ciągu 5 lat.

Temat "dofinansowania fotowoltaiki" w 2021 roku nie uległ zmianie. Nie zobaczymy wielu programów, ale zobaczymy te najważniejsze, które są dla rolników, firm i osób prywatnych. Programy te zwiększą opłacalność Twojej inwestycji. Warto wziąć je pod uwagę.