Upodmiotowienie kobiet i sprawiedliwość ze względu na płeć wzmacniają cel, jakim jest przywrócenie statusu kobiet w społeczeństwie. Oczywiście przebudowa struktur społecznych jest konieczna, by osiągnąć równość między obiema płciami.

Mężczyźni, kobiety i przepaść między nimi

Trzeba przyznać, że płeć zawsze stanowiła linię podziału między ludźmi i ta nierównowaga nie została jeszcze przywrócona.

Aspekty historyczne i społeczne przyczyniły się do powstania i utrwalenia niesprawiedliwych wzorców, rozstrzygających na korzyść przedstawicielek płci żeńskiej. Najwyraźniej ukształtowanie profili obu płci wpłynęło negatywnie na rolę kobiety i stworzyło nieproporcjonalnie duży dostęp do możliwości. W konsekwencji kobiety nadal walczą o pozycję i możliwości, które są oczywiste dla płci przeciwnej.

Nie ulega wątpliwości, że te powtarzające się dyskryminacje i nierówności spowodowały wielowymiarowe ograniczenia i podważyły prawa kobiet.

Cel równości płci

Koncepcja równości płci promuje osiągnięcie sytuacji, w której status kobiet będzie równy statusowi mężczyzn. Jednak pojęcie równości płci uzupełnia równość płci, czyniąc z niej kompletną misję wspierania kobiet.

Sprawiedliwość między płciami polega na zastępowaniu nierówności, które zdegradowały rolę kobiet i stanowiły przeszkodę w ich rozwoju. Jest to proces przywracania sprawiedliwości i odpowiedź kompensacyjna na systematyczny ucisk zbudowany na niemożliwych do utrzymania stereotypach dotyczących płci.

Równość płci to koncepcja równego dostępu do praw, możliwości i obowiązków w sferze politycznej, ekonomicznej i społecznej. Co więcej, pozytywny wpływ równości płci dotyczy także indywidualnych ograniczeń. Mianowicie, znaczenie równości płci rozciąga się na wolność prowadzenia życia kierowanego przez siebie. W tym kontekście reprodukcja i seksualność także powinny być wyłącznie osobistymi wyborami.

Warunki wstępne upodmiotowienia kobiet i sprawiedliwości płciowej

Upodmiotowienie kobiet i sprawiedliwość ze względu na płeć są istotnymi i sprzyjającymi elementami osiągnięcia równości płci.

Upodmiotowienie kobiet obejmuje wzmocnienie kobiet i dziewcząt, by mogły domagać się swoich praw, autonomii i zaangażowania w podejmowanie decyzji we wszystkich sferach życia. Z drugiej strony, sprawiedliwość ze względu na płeć polega na zmianie ustawodawstwa, polityki, struktur i innych wpływowych czynników społecznych w celu wyeliminowania nierówności.

Podsumowując, istotą niwelowania różnic między płciami jest posiadanie prawa do prowadzenia zdrowego, sensownego i samorozwijającego się życia, w którym płeć nie jest czynnikiem decydującym.

Nie ma wątpliwości, że społeczeństwa oparte na sprawiedliwości i równości mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju, pokoju i dobrobytu na świecie.

Instytut Rozwoju Przedsiębiorczości (Institute of Entrepreneurship Development - iED) dostrzega czynnik hamujący, jakim jest nierówność płci we wszystkich aspektach. W rzeczywistości nasz instytut udostępnia swoją wieloletnią wiedzę fachową, aby działać na rzecz wielu różnych spraw istotnych dla człowieka. Jeśli chciałbyś połączyć z nami siły, napisz do nas.