Wszystkie organizacje, które pracują z dziećmi lub mają z nimi kontakt, powinny mieć wdrożone zasady i procedury ochrony dzieci. Znajomość zasad ochrony dzieci gwarantuje, że każde dziecko, niezależnie od wieku, niepełnosprawności, zmiany płci, koloru skóry, wyznania, płci czy orientacji seksualnej, ma takie samo prawo do bezpieczeństwa.

Ustanowienie i przestrzeganie doskonałych zasad i procedur ochrony dzieci gwarantuje, że dzieci są bezpieczne przed dorosłymi i innymi dziećmi, którzy mogą stanowić zagrożenie. Dotyczy to organizacji wolontariackich i społecznych, grup kościelnych, podmiotów sektora komercyjnego, szkół, szpitali i klubów sportowych.

Co to jest ochrona dziecka?

Pod pojęciem ochrony dzieci rozumie się wszelkie działania podejmowane w celu poprawy ich dobrostanu i ochrony przed niebezpieczeństwem.

Ochrona dzieci obejmuje następujące elementy:

  • ochrona dzieci przed nadużyciami i złym traktowaniem,
  • zapobieganie szkodom dla zdrowia lub rozwoju dzieci,
  • zapewnianie dzieciom bezpieczeństwa i odpowiedniej opieki w okresie dorastania,
  • podejmowanie działań mających na celu zapewnienie wszystkim dzieciom jak najlepszych wyników w nauce.

Ochrona dziecka jest ważnym aspektem procedury zabezpieczania. Skupia się ona na ochronie dzieci, które doznały poważnych szkód lub są nimi zagrożone. Zawiera on wytyczne dotyczące ochrony dzieci, w których opisano, jak należy postępować w przypadku obaw dotyczących młodej osoby.

Sześć zasad ochrony dziecka

Odpowiedzialność

Jeśli chodzi o bezpieczeństwo, przejrzystość ma zasadnicze znaczenie. Jeśli masz podejrzenia, że dziecko, nastolatek lub bezbronna osoba dorosła może być ofiarą nadużycia lub złego traktowania, powinieneś to zgłosić.

Jeśli jesteś odpowiedzialny za ochronę osób, dzieci i młodzieży wymagających szczególnej troski, jesteś prawnie zobowiązany do aktualizowania swoich certyfikatów szkoleniowych w zakresie ochrony dzieci. Jeśli okaże się, że nie ukończyłeś szkolenia z zakresu ochrony dzieci lub nie posiadasz zweryfikowanego certyfikatu potwierdzającego odbycie szkolenia z zakresu ochrony dzieci, możesz ponieść surowe konsekwencje.

Upodmiotowienie

Dla każdego, kto padł ofiarą nadużycia, zaniedbania lub złego traktowania, bardzo ważne jest, by mieć poczucie kontroli nad swoją sytuacją. Praca z ofiarami nadużyć i zaniedbań to delikatna sprawa, która wymaga wiele zachęty i wsparcia.

Twoim zadaniem jest dopilnowanie, aby osoby te czuły się upoważnione do podejmowania własnych decyzji i aby nie były zmuszane do wyrażania zgody. Należy zawsze pamiętać, że osoby te już przeżyły traumę. Dlatego należy zachować ostrożność przy wywieraniu na nie dodatkowej presji, aby ujawniły informacje. Zawsze istnieje możliwość, że osoby te będą się czuły jak obiekt śledztwa, co może je powstrzymać przed ujawnieniem istotnych informacji.

Partnerstwo

Jeśli właśnie uczestniczyłeś w szkoleniu z zakresu ochrony, z pewnością wiesz, jak wygląda praca z wieloma instytucjami. Niezwykle ważna jest współpraca z władzami lokalnymi oraz wszelkimi agencjami i organizacjami w sąsiedztwie, które mogą pomóc w wykrywaniu i zgłaszaniu przypadków nadużyć lub zaniedbań.

Jeśli zdecydujesz się zgłosić problem związany z bezpieczeństwem, współpraca jest bardzo ważna. Należy jednak zawsze pamiętać, że są to informacje poufne i należy zawsze upewnić się, że trafiają do właściwej osoby.

Zapobieganie

Czasami możliwe jest zapobieżenie szkodliwemu zdarzeniu, które może spotkać daną osobę. Należy być świadomym wszystkich oznak i wskaźników znęcania się i zaniedbywania, które pomogą rozpoznać, że coś jest nie w porządku. Dzięki temu będziesz w stanie lepiej zgłosić wszelkie obawy o dobro danej osoby "w samą porę".

Szkolenie w zakresie ochrony dzieci na temat podstawowych zasad nauczy Cię podstawowych wskazówek i wskaźników wykorzystywania i zaniedbywania. Dzięki temu zawsze będziesz wiedział, na co zwracać uwagę, chroniąc bezbronnych dorosłych, dzieci i młodzież.

Proporcjonalność

Gdy pojawia się kwestia ochrony, należy ujawnić swoje obawy w sposób akceptowalny. Na przykład, jeśli raz zauważysz podejrzanego siniaka na osobie, która nie ma żadnych innych oznak znęcania się, prawdopodobnie lepiej będzie zapisać, co widziałeś lub usłyszałeś od tej osoby. Przyda się to w przypadku, gdy oznaki ewentualnego znęcania się będą się powtarzać i pojawi się podejrzenie, że coś się dzieje.

Ochrona

Musimy wspierać i być sojusznikami ofiar maltretowania i zaniedbywania oraz wszystkich innych osób, które naszym zdaniem mogą być w niebezpieczeństwie. Wspieranie ich i wypowiadanie się w ich imieniu jest najwłaściwszym sposobem pomocy, by uchronić je przed przemocą.

Celem ochrony jest zabezpieczenie wszystkich osób przed krzywdą, niezależnie od tego, czy są to dzieci, czy osoby dorosłe wymagające szczególnej troski, i niezależnie od tego, gdzie mogą być narażone na niebezpieczeństwo. Zadaniem każdego z nas jest jednak troska o dobro innych.

Projekt VET SQUARED a ochrona dzieci

Coraz więcej organizacji w całej UE, takich jak szkoły i ośrodki kształcenia i szkolenia zawodowego, na co dzień pracuje z dziećmi i młodzieżą. Projekt VET SQUARED (VET^2) ma na celu ochronę tych uczniów, którzy uczestniczą w mobilności w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego w całej Europie. Aby to osiągnąć, projekt koncentruje się na zapewnieniu szkoleń z zakresu ochrony dla personelu VET, aby zapewnić, że jest on na bieżąco z zasadami i procedurami ochrony.

Główne cele projektu VET SQUARED to:

  1. Wdrożenie na szerszą, ogólnoeuropejską skalę najlepszych sposobów ochrony dzieci w organizacjach zajmujących się mobilnością w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego.
  2. Opracowanie holistycznej, europejskiej strategii skutecznej ochrony i promowania wysokiej jakości mobilności osób uczących się w ramach kształcenia i szkolenia zawodowego w wieku poniżej 18 lat.
  3. Stworzenie podstaw do wdrożenia i stosowania jednolitej europejskiej polityki ochrony mobilności w kształceniu i szkoleniu zawodowym na poziomie wyższym/systemowym.
  4. Podniesienie świadomości znaczenia i ciągłej potrzeby podnoszenia świadomości w zakresie ochrony oraz dokonywania przeglądu działań związanych z mobilnością.
  5. Stworzenie europejskiej sieci skupiającej się na ochronie mobilności w kształceniu i szkoleniu zawodowym, w ramach której personel i koordynatorzy mobilności w kształceniu i szkoleniu zawodowym zarówno z organizacji przyjmujących, jak i przyjmowanych mogą dzielić się zasobami, wiedzą i dobrymi praktykami.