Czy wiesz, czym jest wzrost finansowy w ujęciu rocznym, alokacja zasobów, inflacja czy wzrost długookresowy? Te pojęcia wydają się skomplikowane i zagmatwane. Jeśli nie masz pojęcia o finansach i o tym, jak sobie z nimi radzić, prawdopodobnie będziesz musiał się pogubić w tych wszystkich podejściach.

Bez względu na to, czy jesteś pracownikiem najemnym, czy wolnym strzelcem, Twój budżet jest zagrożony, jeśli nie jest dobrze zarządzany. Jeśli nie będziesz kontrolować swoich finansów osobistych i nie poprawisz ich stanu, sytuacja może stać się naprawdę skomplikowana.

Kluczowe wnioski
-
Najlepsze wskazówki, jak uniknąć inflacji stylu życia, to kontrola wydatków i konsumpcji oraz jasno określone cele krótko- i długoterminowe.
- Ukończenie studiów MBA w zakresie planowania finansowego jest doskonałym początkiem odpowiedzialności za swój budżet.
- Zautomatyzowane rachunki oszczędzają czas, zmniejszają stres i chronią przed popełnianiem błędów.

Jak początkujący mogą skutecznie zarządzać finansami osobistymi?

Pierwszą rzeczą, od której początkujący powinni zacząć zarządzanie swoimi finansami osobistymi, jest stworzenie planera budżetowego. Plan ten powinien zawierać:

 • wydatki na życie
 • wydatki finansowe - ubezpieczenie, opłaty bankowe
 • rachunki
 • koszty transportu - samochód, transport publiczny
 • czas wolny
 • studia - uczelnie, kursy

Kiedy lista jest już gotowa, łatwo jest sprawdzić, jak wydawane są Twoje dochody. Jeśli wydajesz więcej niż zarabiasz lub ledwo udaje Ci się dotrwać do końca miesiąca, coś jest nie tak. Prawdopodobnie ograniczasz wydatki gospodarstwa domowego.

Pożyczki i kredyty mogą być jeszcze jedną przeszkodą na drodze do poprawy Twojej sytuacji finansowej. Jeśli jesteś początkujący w tej sytuacji, lepiej poproś o fachową poradę.

Zapoznaj się z kilkoma wskazówkami, jak zarządzać finansami osobistymi.

Rozpoznaj inflację stylu życia i zarządzaj nią

Finanse również wymagają dobrej, profesjonalnej opieki. To Ty jesteś lekarzem swoich finansów. Być może słyszałeś o inflacji stylu życia. Pojęcie to dotyczy głównie osób o wysokich zarobkach. Osoby o stabilnej sytuacji finansowej i wyższych dochodach czasami nie przeprowadzają niezbędnych badań i nie kontrolują swoich pieniędzy. Powoduje to utratę środków z powodu zwiększonych wydatków. Najlepsze wskazówki, jak uniknąć inflacji stylu życia, to:

 • Kontrola wydatków i konsumpcji
 • Wyznaczanie jasnych celów krótkoterminowych
 • Wyznaczanie jasnych celów długoterminowych
 • Kontrolowanie wydatków, które mogą być atrakcyjne, ale nie są konieczne

Możesz znaleźć się w środowisku, w którym ludzie wydają dużo pieniędzy i może Cię to pociągać. Może to mieć kluczowe znaczenie dla Twojego zdrowia finansowego. Najlepiej byłoby, gdybyś śledził swoje oszczędności. Zacznij oszczędzać wcześnie. Gdy jest się młodym, życie wydaje się grą, a zyski wydają się wieczne i niekończące się. Jeśli masz taką możliwość, zacznij oszczędzać już w młodym wieku. Na początku może to być 100 dolarów, ale po kilku latach zauważysz różnicę. Zaoszczędzone pieniądze to zyskane szczęście. Mniejsze wydatki nie sprawią, że staniesz się gorszy. Osoby myślące analitycznie potrafią dostrzec korzyści płynące z oszczędzania w młodym wieku.

Wyćwicz w sobie umiejętność kontrolowania własnych finansów

To Ty jesteś właścicielem swoich finansów, ale możesz być ich kiepskim zarządcą. Istnieją programy i stopnie naukowe pozwalające kontrolować własne finanse. Bez odpowiedniego przygotowania można znaleźć się w skomplikowanej sytuacji, gdy ma się do czynienia ze swoimi finansami.

Studia MBA w zakresie planowania finansowego to świetny początek drogi do panowania nad własnym budżetem. Studia te oferują wiedzę na temat globalnego rynku finansowego i jego zmian oraz dają szerokie pojęcie o technikach zarządzania finansami. Kursy MBA online mogą zmienić Twoje umiejętności rozumowania i podejmowania decyzji finansowych. MBA w planowaniu finansowym szkoli studentów z umiejętności budżetowania i aspektów regulacyjnych. Jest to najlepszy sposób, aby stać się szefem zarządzania finansami osobistymi.

Płać przede wszystkim sobie

Investopedia definiuje "najpierw zapłać sobie" jako konsekwentną strategię oszczędzania, której celem jest zaoszczędzenie wystarczającej ilości pieniędzy, a następnie rozpoczęcie wydatków. Opłacanie funduszy emerytalnych lub inwestowanie to tylko niektóre przykłady tego typu składek. Możesz ulokować swoje pieniądze w różnych aktywach, ale przede wszystkim powinieneś mieć jasno określone cele. Głównym powodem, dla którego należy najpierw wpłacić pieniądze, jest zagwarantowanie i zapewnienie sobie przyszłości.

Miej trochę oszczędności na wypadek sytuacji awaryjnych

Co oznacza oszczędzanie w nagłych wypadkach? Jest to jedno z podstawowych i elastycznych pojęć: posiadanie pewnych oszczędności na wypadek sytuacji awaryjnych. Jaką kwotę należy uwzględnić w tym funduszu? Jak obliczyć kwotę, która będzie mi potrzebna?

Sytuacji kryzysowej nie da się przewidzieć i trudno jej uniknąć. Jeśli zaskoczy Cię z zaskoczenia, może spowodować poważne straty w dochodach rodziny. Kwota zależy od dochodów, stylu życia, potrzeb i innych osobistych szczegółów. Konieczne jest oszczędzanie co tydzień lub przynajmniej co miesiąc. Najlepszym sposobem jest otwarcie oprocentowanego konta i odkładanie na nim pieniędzy. Konto to powinno być jednak dostępne do szybkiej wypłaty. Oszczędności SOS są powszechnie związane z problemami zdrowotnymi i podobnymi, ale nagłą sytuacją może być na przykład utrata pracy. To Ty decydujesz w tej kwestii i to Ty powinieneś zburzyć ten domek z kart.

Automatyzacja regularnych rachunków

Czy musisz co miesiąc dokonywać transakcji lub chodzić do banku, aby płacić rachunki? To przytłaczające; tracisz czas, denerwujesz się i musisz pamiętać o terminach, aby nie spóźnić się z płatnością. Dlaczego się tym zadręczasz?

Zautomatyzuj swoje zwykłe rachunki. To najlepszy sposób na uniknięcie błędów związanych z terminami i ułatwienie sobie życia. W ciągu dnia masz wystarczająco dużo zajęć i stresu, aby dodatkowo zajmować się rachunkami. Zautomatyzowane rachunki oszczędzają Twój czas, zmniejszają stres i chronią Cię przed popełnianiem błędów. Zwykłe rachunki to takie, które płacisz co miesiąc, jak czynsz, pożyczki, kredyty i ubezpieczenia. Po podjęciu decyzji o zautomatyzowaniu oszczędzania należy rozważyć kilka kluczowych kwestii:

 • Ustaw automatyczny system płacenia rachunków
 • Należy zarejestrować się w systemie automatycznego ostrzegania przed oszustwami - w związku z rosnącą liczbą banków i usług internetowych codziennie rejestruje się tysiące oszustw.
 • Ustaw automatyczny system oszczędzania w nagłych wypadkach
 • Ustaw automatyczny system oszczędzania w funduszach inwestycyjnych.

Wszystko to warto wiedzieć. Tymczasem to Ty kontrolujesz swoje dochody i wydatki. Twoje wynagrodzenie jest wyznacznikiem tego, ile i gdzie ulokować pieniądze.

Ostateczne przemyślenia

Twoje finanse osobiste to Twoja teraźniejszość i przyszłość. Możesz z nich korzystać w dowolny sposób: wydając co popadnie lub oszczędzając i poprawiając swoją sytuację finansową z roku na rok. Zarządzanie finansami nie jest łatwe, dlatego przed podjęciem jakichkolwiek działań należy rozważyć kilka istotnych kwestii. Jeśli masz możliwość odbycia profesjonalnego szkolenia, np. zapisania się na studia MBA z zakresu planowania finansowego, masz szansę odnieść sukces. Jasne określenie swoich celów pomoże zaplanować budżet, zacząć oszczędzać i inwestować. W tej dziedzinie istnieją eksperci, którzy mogą pomóc w kwestiach finansowych.


Autor Bio

Edita Hovhannisyan jest ekspertem w dziedzinie studiów irańskich i angielskich. Jest mamą dwóch synów i posiada dwa dyplomy uniwersyteckie. Publikuje artykuły na temat edukacji, jej metodologii oraz nowych podejść do bardziej efektywnej nauki i postępów. Jej eksperckie doradztwo w zakresie przyjęć na studia pomoże Ci wybrać program odpowiadający Twoim potrzebom.